Raba osebnega ali osebno povratnega zaimka

• Vprašanje:

V dilemo me je spravil naslednji stavek - ali uporabiti navadni ali povratni svojilni zaimek. Po mojem občutku bi morali uporabiti sebi, vendar se mi nekako ne sliši prav:

Tožnik mora obvestilo poslati na zadnji njemu/sebi znani avtorjev naslov.

Odgovor:

Za odgovor na vprašanje o rabi osebnega oz. povratnega osebnega zaimka (in ne svojilnega, kot je pomotoma zapisano v vprašanju) v povedi Tožnik mora obvestilo poslati na zadnji njemu/sebi znani avtorjev naslov je priporočljivo natančneje pogledati Toporišičevo pojasnilo (SS 2004: 308), da se povratno osebni zaimek »uporablja namesto osebnega, kadar sta osebek in določilo isto«.

Če bi bila v vašem primeru osebek in določilo isto, bi se zgled glasil:
    Tožnik mora obvestilo poslati sebi ...
    To pa ni pomen, ki ga želite posredovati naslovniku.

Če zgled razčlenimo, vidimo:

1. Tožnik mora obvestilo poslati na zadnji avtorjev naslov(prislovno določilo kraja)_, ki je tožniku/njemu znan_(prilastkov odvisnik)
    2. Tožnik mora obvestilo poslati na zadnji tožniku/njemu znani avtorjev naslov(pretvorba prilastkovega odvisnika v besedno zvezo)

Za razumevanje rabe osebnega zaimka v vašem zgledu je treba poznati skladnjo in upoštevati dejstvo, da zaimek v vašem zgledu nastopa znotraj imenske zveze prislovnega pomena kot enota nižjega nivoja v hierarhični stavčni zgradbi, kar pomeni, da v Toporišičevem pravilu izraženo razmerje med osebkom in določilom v vašem zgledu ni uresničeno.

Aleksandra Bizjak Končar (oktober 2014)

Navajanje
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.

Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.