Glagoli »obstajati« in »obstati« v pravnih besedilih
-
Vprašanje:
Ali je v spodnjem stavku možno uporabiti oba glagola obstajati ali obstati oz. kaj je pravilneje/priporočljivo?Terjatev tožeče stranke ne obstoji/obstaja.
Odgovor:
Glagola obstajati in obstati v pravnem jeziku nimata posebnega terminološkega pomena, ampak je njun pomen enak kot v splošnem jeziku. Glagol obstajati je pravzaprav sopomenka glagola biti in bi lahko vaš spodnji primer zapisali tudi kot: Terjatve tožeče stranke ni, seveda pa se želi poudariti, da tožeča stranka od toženega nekaj terja, vendar zaradi nekega vzroka (ki iz sobesedila ni razviden) to ni mogoče.Tudi glagol obstáti s spregatvenim vzorcem obstojim, obstojiš, obstoji razlagamo s sopomenko biti, obstajati.
V splošnem jeziku oba glagola lahko zamenjamo z glagolom biti in sta tako sopomenki.
V pravnih besedilih se glagol obstati pojavlja nekoliko pogosteje, še posebej v nikalni obliki npr.:
- Na tej podlagi organ zaključuje, da informacija, ki jo zahteva prosilec, ni informacija javnega značaja po ZDIJZ, saj ne obstoji pravna podlaga, ki bi v povezavi z ZVOP-1 omogočala posredovanje tovrstnega dokumenta.
- Kupec mora pred sklenitvijo pogodbe stečajnemu upravitelju predložiti javno listino pristojnega organa, s katero dokazuje, da ne obstojijo dejstva in okoliščine iz I., II. in III. odst. čl. 153 ZPPSL ali podati izjavo, overjeno pri notarju, s katero pod materialno in kazensko odgovornostjo izjavi, da ne obstojijo dejstva in okoliščine iz I., II. in III. odst. čl. 153 ZPPSL.
- Ne obstoji noben mednarodnopravno veljavni dokument, ki bi to skupino omenjal ali jo proglašal kot manjšino.
Dejansko bi v vseh primerih lahko glagol obstati zamenjali tudi z glagolom obstajati, slogovno gibkejše pa bi bilo, če bi enostavno uporabili zanikani glagol biti, torej ni pravne podlage, ni dejstev in okoliščin … seveda pa bi morali ob zanikanju uporabiti rodilnik. S tem pomensko ne bi spremenili ničesar, lahko bi se zmanjšal želeni poudarek.
Mateja Jemec Tomazin (junij 2015)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.