Ali je lahko spremni stavek premega govora obenem tudi napovedni?

• Vprašanje:

Pozdravljeni. Dilema se glasi: Ali je lahko spremni stavek premega govora obenem tudi napovedni?
    Teorija namreč, vsaj kolikor mi je uspelo najti v knjigah in na spletu, omogoča le tri variante:
    Napovedni stavek: "...?"
    "...," spremni stavek.
    "...," spremni stavek, "...?"

Kar naprej pa se pojavljajo primeri tipa:
    "Ste iz Slovenije?" je vprašal in takoj nadaljeval: "Tudi jaz prihajam od tam."

Po pravilu spremnega stavka bi moralo biti to zapisano takole:
    "Ste iz Slovenije?" je vprašal in takoj nadaljeval, "tudi jaz prihajam od tam."

Nekako se zdi bolj logična prva varianta, ki se tudi večinoma uporablja. A v stroki zanjo ne najdem niti primera, kaj šele potrditve. Žal enako velja za drugo varianto.

Odgovor:

Čeprav v priročnikih ni veliko zgledov za potrditev vzorca, ki bi ga vi želeli uveljaviti (»Dobesedni navedek«, spremni stavek: »Dobesedni navedek.«), je ta v rabi in tudi sprejemljiv, najpogosteje v daljših povedih ali kadar gre v drugem delu premega govora za večpovedno enoto, npr.:

• »Oh, bog ne daj,« je vzdihnila Pravica Strauss in dodala: »Pravzaprav ga niti ne poznam dobro. Samo soseda sva.«

• »V podobne rezultate, a s precej manj smole, upam tudi v nadaljevanju sezone,« je dejal Jereb, in ko smo mu omenili, da rallyja zaradi domnevnega pomanjkanja pokroviteljev skorajda ne bi bilo, dodal: »Ni problem v sponzorjih, temveč je k organizaciji potrebno pravilno pristopiti. Prav hitrostna preizkušnja v Kopru, ki sva jo organizirala s Popovičem, je dokaz, da se z dobro voljo da nekaj narediti. Upam, da se bo rally znova vrnil v Slovenijo, kjer je zelo priljubljen.«

Helena Dobrovoljc (oktober 2018)