Ob rojstnem dnevu »voščimo« ali »čestitamo«?
-
Vprašanje:Zanima me, ali je bolj pravilno, da rečemo, da bomo za rojstni dan znancu voščili ali čestitali? Že nekajkrat sem slišala večje zagovarjanje prvega načina (voščiti) in odločno zavračanje in zgražanje ob drugem načinu, meni pa se niti drugi način ne zdi zares napačen. Kaj je bolj pravilno in zakaj?
Odgovor:Osnovi obeh glagolov sta prevzeti:
(1) voščiti (https://fran.si/193/marko-snoj-slovenski-etimoloski-slovar/4293628/vosciti?FilteredDictionaryIds=193&View=1&Query=voščiti) iz stare visoke nemščine (prim. nem. wünschen, polj. knjiž. winszować ob życzyć (želeti) in gratulować);
(2) čestitati (https://fran.si/193/marko-snoj-slovenski-etimoloski-slovar/4285542/cesttati?FilteredDictionaryIds=193&View=1&Query=čestitati) iz štokavščine, torej gre za izhodiščno slovansko osnovo.
Če se sklicujemo na razlage ob glagolih voščiti in čestitati, ki si jih na povezavah lahko ogledate v SSKJ, potem je ob rojstnem dnevu mogoče uporabiti oba glagola – voščiti in čestitati.
Kar se tiče razmerja med obema leksemoma, kaže njuno (neposredno) besedilno okolje v gradivu precej skupnega:
ob praznikih je bolj tipično voščiti (tudi s (partitivno) rodilniško vezljivostjo (veliko) česa; te vezljivosti čestitati nima, ima pa jo želeti);
ob dosežkih, osebnih praznikih, jubilejih pa, kakor je pravilno navedeno zgoraj, čestitati komu za kaj.Domen Krvina, Helena Dobrovoljc (februar 2019)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.