Katero obliko uporabiti: »bolje sem« ali »boljše sem«?

• Vprašanje:

Na vprašanje: Kako si? običajno odgovorimo: Dobro sem. Beseda dobro je v tem primeru najbrž prislov.
    Kaj pa, če želimo odgovoriti v primerniku? Je prav: Bolje sem (primerniški prislov) ali Boljše sem (primerniški pridevnik)?

Odgovor:

Že v prvi izdaji SSKJ (1970) sta se primerniški obliki bolje in boljše izenačili kot enakovredni dvojnici. Bolj slogovni občutljivi pisci pa se kljub temu danes pogosteje odločajo za obliko bolje, če gre za prislovno rabo.
    V vašem primeru je raba prislovna: Bolje/boljše sem, Sem bolje/boljše …(v rabi sta obe različici, kar podpirajo tudi normativni priročniki). V pridevniški primerniški rabi bi uporabili le boljši sem/boljša sem oz. sem boljši/boljša.

Helena Dobrovoljc (maj 2019)

Navajanje
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.

Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.