Ženska oblika besede »modrec«
-
Vprašanje:V slovarju nisem zasledila ženske oblike besede modrec (tisti, ki modro razmišlja). Zanima me, ali obstaja takšna oblika, oz. kako se uporablja v ženski obliki (le opisno)?
Odgovor:Na podobno vprašanje, tedaj glede ženske oblike samostalnika modrec, smo v svetovalnici že odgovorili: Ženska oblika besede »mislec«.
V rabi (še) nismo zasledili ženske oblike besede modrec, a – kot velja za druge pozno uveljavljene ženske oblike – najbrž tudi modrec ne bo večno ostal brez para.
Besedotvorne možnosti, ki jih slovenščina ponuja, so deloma že pomensko zasedene, a tudi te so zaradi redke rabe manj znane. Nekoliko težje izgovorljivi sklop nezvočnika in zvočnika (d + r) je najverjetneje razlog, da se bo uveljavila tvorjenka z obrazilom, ki ga uvaja samoglasnik i (-ica, -inja: modrica in modrinja). Manj verjetna je tvorba z obrazilom -ka (modrka se v nam dostopnih slovenskih besedilih še ni pojavila). Različice, tvorjene z drugimi obrazili (npr. -ulja), so pogosto slogovno zaznamovane (modrulja), pa tudi pomensko zasedene (modrulja ‘morski pes v Jadranu’). Slednje sicer ne bi smelo biti ovira, saj je mnogo slovenskih feminativov večpomenskih. Sicer sta módrica kot feminativ in modríca v trenutnem pomenu sta prekrivni le na pisni, ne pa tudi na izgovorni ravni.
Kot zanimivost omenimo še starinski samostalnik modrija. Obrazilo -ija je sicer značilno za tvorjenje samostalnikov, ki pomenijo lastnosti, modrija je starinska beseda, ki označuje neživo, pomeni modrost, po slovarju slovenskih sinonimov je tudi sopomenka za domislico, misel, modrovanje; v sodobni rabi je ne zasledimo. V 19. stoletju je živela kot pojmovni samostalnik:
Modrijan Kartesi, s kojim se začenja vsa novejša in dendenešnja svetna modrija, je svojo sistemo začel s prav prostim in lehko umevnim stavkom: »Cogito, ergo sum«, to je, »ker mislim, tedaj sem.«
(Kmetijske in rokodelske novice, 1868)Največ možnosti imata torej módrica in módrinja. Beseda modríca pomeni tudi modro liso na koži ali označuje muzo; v grški mitologiji so modrice ali muze Zevsove hčere, boginje petja, glasbe in znanosti. Módrinje v slovenščini še nimamo.
Ko bo potreba po ubeseditvi dovolj velika, se bo začela uporabljati ena ali druga; sistemski in torej zreli za rabo primerni sta obe.
Helena Dobrovoljc, Tina Lengar Verovnik, Peter Weiss (oktober 2019)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.