Obrazila za tvorjenje vrstnih pridevnikov
-
Vprašanje:
Znanki, ki se uči slovensko, povzročajo preglavice končnice vrstnih pridevnikov, tvorjenih iz samostalnikov. Ali obstaja kakšno pravilo ali vodilo glede tvorbe takšnih pridevnikov (razlikovanje med končnicami -in limonin, -ov breskov ter -ni pomarančni)?
Odgovor:
Na tem področju je naš jezik v intenzivnejšem gibanju, zato je tudi sistemskih možnosti več, kot bi bilo treba.Velja, da se iz samostalnikov moškega spola prve (in tudi že druge) sklanjatve in srednjega spola vrstni pridevniki tvorijo s priponami -ov (bezgov), -ni (lesni) ali -ji (piščančji), vendar se s temi tremi priponami tvorijo tudi pridevniki iz samostalnikov ženskega spola (gobov, pomarančni, ribji), poleg tega pa ti uporabljajo še pripono -in (limonin, jelkin, konopljin). Razlogi za to stanje so zgodovinskojezikoslovno sicer še kar jasni, vendar to v praksi ne pripomore. Ne gre drugače, kot da se ob vsakem samostalniku, pri katerem je to smiselno, naučimo tudi pripadajoči vrstni pridevnik.
V svetovalnici smo na vprašanja, podobna vašemu, že odgovorili v naslednjih primerih:
Je omaka »paprikina« ali »paprična«?
Je olje »makadamijevo« ali »makadamijino«?
Marko Snoj (februar 2014)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.