»Starš« v ednini: ponovno
-
Vprašanje:
Kako je z rabo besede starš? Jo je dovoljeno uporabljati? Prevajalec namreč vztraja pri edninski obliki, ki je v SP 2001 označena s kvalifikatorjem neknj. pog. Res pa se ta oblika danes že pogosto pojavlja v časopisih, knjigah, na radiu itd. Zveza eden od staršev je podana v SP 2001, a se mi zdi, da v nekaterih primerih deluje okorno, tudi prevajalec je noče sprejeti.
Odgovor:
Na podobno vprašanje smo v svetovalnici že odgovorili: Raba samostalnika starš v ednini.Sicer pa velja, da se edninska oblika starš v pomenu 'eden od staršev' v sodobnem slovenskem jeziku uporablja kot nevtralna leksikalna enota, kar izpričuje tudi zapis v Slovarju novejšega besedja. Z vidika rabe, in sicer tako glede pogostnosti kot tudi razpršenosti besedilnih virov, v sodobni slovenščini tako kvalifikacija »neknjižno pogovorno« (kot je navedena v SP 2001) kot »stilno obarvano« (SSKJ, Uvod, § 119) ne ustrezata več. V realizirani govorni in pisni normi danes edninska oblika živi ob needninski enakovredno, npr. kadar želimo govoriti ali pisati samo o enem od staršev (zlasti v pravnih besedilih, kjer je pomembno, da je referenca na posameznega starša izrecno izražena), npr.
– Sodni postopek dodelitve otroka v vzgojo in varstvo primernemu staršu je potekal dolgih sedem let;
– Poskusi staršev, da bi otroka naščuvali protidrugemu staršu, povzročajo pri otrocih zmedo, žalost in strah,
kot tudi v primerih, kjer bi bilo mogoče ali celo pomensko in slovnično ustrezneje uporabiti množinsko ali dvojinsko obliko, npr.
– Mislim, da ni bilo nobenemu staršu ('nobenemu od staršev') žal, da so nas obiskali pri pouku;
– Država zagotavlja možnosti za uresničevanje te svoboščine in ustvarja razmerje, ki omogočajo staršu (staršem), da se odločajo za rojstva svojih otrok.
Polona Gantar (april 2014)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.