×

Krmarjenje

    Jezikovna svetovalnica

    • Registracija
    • Prijava
    • Iskanje
    • Novo vprašanje
    • Domov
    • Kategorije
    • Oznake
    • Nedavno
    • Priljubljeno

    Raba pridevnika in dveh samostalnikov: »bivša učiteljica in poslanka«

    besedna zveza
    skladnja besedna zveza
    1
    1
    163
    Nalagam več objav
    • Od starejšega do novejšega
    • Od novejšega do starejšega
    • Največ glasov
    Odgovori
    • Odgovori s temo
    Prijavi se za odgovor
    Ta tema je bila izbrisana. Vidijo jo lahko le uporabniki s pravicami upravljanja.
    • Moderator
      Moderator Zadnje urejanje:


      Vprašanje:

      V neki parlamentarni razpravi pred kratkim sem zasledil naslednji razpravi:

      Poslanec 1: cit:" Absolutno je pa absurdno in tragikomično, da vi, gospa bivša učiteljica in poslanka, govorite o tem, da je rešitev odpiranje oken"
      Stavek je iztrgan iz raprave, razprava se pred in za tem ne nanaša na učiteljico-poslanko
      Poslanka 2: cit. "Če sem vam že naredila veselje s tem, da sem bivša učiteljica, bivša poslanka še nisem"

      Ali se je poslanec 1 pravilno izrazil o poslanki, da je samo bivša učiteljica (in ne tudi bivša poslanka), oziroma ali je poslanka 2 ta stavek razumela tako, kot da je bivša poslanka.

      Poslanec 1 in poslanka 2, sta bila v iste prostoru in komunikacija je potekala neposredno, v razmaku največ 10 minut.

      Naprošam za pojasnilo, katero razumevanje je pravilno.


      Odgovor:

      Na vprašanje o rabi pridevnika ob dveh priredno vezanih samostalnikih smo v svetovalnici že odgovarjali: https://svetovalnica.zrc-sazu.si/topic/4608/ali-lahko-isti-pridevnik-označuje-dva-različna-samostalnika-v-povedi-če-je-med-njima-veznik-in.
      Kot je navedeno v odgovoru, je po Slovenski slovnici tak način vezave sprejemljiv, a pomensko dvoumen.

      V primeru, ki ga navajate, bi se lahko poslanec 1 tej dvoumnosti izognil z zamenjavo členov priredja: poslanka in bivša učiteljica, a se za to morda (če ni šlo za namerno dvoumnost) ni odločil zaradi kronološkega zaporedja vlog (gospa je bila najprej učiteljica in nato poslanka). Gotovo pa izjava poslanke 2 ne more izhajati iz nerazumevanja povedanega, saj je dvojni pomen zveze mogoče razdvoumiti glede na kontekst (izjava se nanaša na njeni lastni poklicni vlogi in je bila podana v okviru parlamentarne debate, v kateri je nastopala v vlogi poslanke).

      Alenka Jelovšek (november 2021)


      Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.

      1 odgovor Zadnji odgovor Odgovori Citiraj
      • Prva objava
        Zadnja objava
      Navajanje
      Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.

      Licenčni pogoji
      Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.

      © ISJFR ZRC SAZU

      • O svetovalnici
      • Fran.si