Ali se »PlayStation« vede kot desni ali levi prilastek?
-
Vprašanje:Za spodnje besedne zveze me zanima, katera raba je pravilna:
- konzola PlayStation ali PlayStation konzola
- igra PS4 ali PS4 igra
- naročnina PlayStation Plus ali PlayStation Plus naročnina
Prav tako me zanima, ali je možno, da se take in podobne besedne zveze smatra kot izjemo, kot je na primer Sacher torta.
Odgovor:V svetovalnici smo na podobno vprašanje že odgovarjali: Kako je bolje: »os x« ali »x os«?.
Leksemske enote s strukturo nepridevnik (prilastek) + samostalnik (jedro), kamor spadajo tudi besedne zveze tipa PlayStation konzola, so bile v slovenščini do 90. let sicer znane, a ne prav pogoste. Jezikoslovci njihov porast zaznavajo skladno z večanjem vpliva angleščine. Glavna značilnost leksemskih enot tega tipa je, da problematika njihove obravnave posega na več ravni jezika, težavne pa so leksemske enote, kjer je na mestu levega prilastka (ali prve sestavine, če jih obravnavamo kot skupaj pisane tvorjenke) občna beseda (angoravolna), prevzeta beseda ali besedna zveza (wellness paket, all inclusive počitnice), lastno ime (Knorr juha), krn (ekošola) ali kratična prva sestavina (po pravopisu zapis z vezajem: UV-žarki).
Po Slovenski slovnici (Toporišič 2000) ima lahko samostalniška besedna zveza v slovenščini na levi strani le ujemalni prilastek, ki je le pridevniški. Pri besednih zvezah, kjer je v levem prilastku občnoimenski samostalnik, sta problematična zapis skupaj oz. narazen (alfažarki ali alfa žarki) in uvrščanje prilastkovnega dela levo oz. desno od jedra (alfa žarki ali žarki alfa). Nasprotno pri besednih zvezah, kjer je v levem prilastku lastnoimenski samostalnik ali (lastnoimenska) besedna zveza (PlayStation Plus naročnina), raba kaže bistveno zmanjšanje dileme zapisa, še vedno pa se pod vplivom tradicionalne slovnice sprašujemo o uvrščanju prilastkovnega dela levo oz. desno od jedra.
Slovenski pravopis 2001 priporoča, da se zloženke z lastnim imenom kot prvo sestavino piše skupaj (npr. Slovenijavino) oziroma z besedno zvezo, kjer je to mogoče (Knorr juha > juha Knorr/knorova juha) (§ 500), vendar pa raba nakazuje izrazito naraščanje struktur s samostalniškim levim prilastkom tipa Tinder profil. V predlogu novih pravopisnih pravil Pravopis 8.0 je to stanje že upoštevano, saj člen 19 v poglavju »Krajšave« pravi, da »[k]ratice v besednih zvezah nastopajo kot nesklonljive samostojne enote, za njimi je presledek (EKG laboratorij, ABS zavore, UV žarki, AV oprema)«. Pravopisna komisija pri SAZU in ZRC SAZU v utemeljitvi (člen II/19) zapisovanja zvez kratic s samostalniki, ki so se prej zapisovale z vezajem, piše, da gre pri tem pravilu za globlji premik v slovenski skladnji, ki se ne dotika le zvez s kratično ali črkovno prvo sestavino. Iz tega je mogoče razbrati, da bo novi pravopis pri leksemskih enotah s strukturo nepridevnik (prilastek) + samostalnik (jedro) dopuščal zapis narazen.
To se že kaže v predlogih novega pravopisnega slovarja ePravopis, kjer je taka raba uvedena s pojasnilom »v pridevniški rabi«, zgledu pa sledi navedba (tradicionalno bolj zaželene) variantne strukture s prilastkom na desni strani jedra.
Da sklenemo: besedne zveze, ki jih navajate, lahko zapišete takole:
- PlayStation konzola ali konzola PlayStation,
- PS4 igra ali igra za PS4,
- PlayStation Plus naročnina ali naročnina PlayStation Plus ali naročnina na PlayStation Plus.
O Sacherjevi/saherjevi torti pa lahko več izveste v ePravopisu.
Urška Vranjek Ošlak (marec 2022)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.