Ali je glas dz sičnik?
-
Vprašanje:Trije šumniki (č, š in ž), trije sičniki (c, s in z). V slovenščini pa obstaja tudi šumnik dž. Ali bi lahko rekli, da je dz sičnik, ki je povezan s šumnikom dž?
Odgovor:Glas [dz] v knjižni slovenščini nastopa redko, in sicer kot položajna različica fonema /c/ v položaju pred zvenečim nezvočnikom, ki povzroči njegovo ozvenečenje – npr. v priimku Kocbek [kodzbək] ali v skladenjskih konstrukcijah kot konec bo [konədz‿bo]. Nekateri avtorji ga opredeljujejo kot t. i. obrobni fonem, saj se v zelo redkih primerih pojavlja tudi v drugih položajih, npr. v besedi dzeta ‘grška črka ζ’.
Glasove lahko kot sičnike ali šumnike/šumevce opredelimo na podlagi slušnega vtisa; [dz] je tako res sičnik.
Po načinu izgovora so glasovi /s/, /š/, /z/, /ž/ priporniki (in sicer sta prva dva nezveneča, druga dva pa zveneča), glasovi /c/, /č/, /dž/ in [dz] pa zlitniki (prva dva nezveneča, druga dva zveneča), tvorjeni kot kombinacija zapornika [t] ali [d] z ustreznim pripornikom (tj. [ts], [tš], [dž], [dz]). Glasova /dž/ in [dz] sta si tako sorodna tudi po načinu izgovora, saj sta oba zveneča zlitnika.
Po mestu izgovora so /s/ in /z/ ter ustrezna zlitnika /c/ in [dz] dlesničniki (alveolari), kar pomeni, da jih tvorimo s pomočjo dlesni; /š/ in /ž/ ter zlitniška ustreznika /č/ in /dž/ (bolje: njuni priporniški sestavini) so zadlesničniki (postalveolari), kar pomeni, da jih tvorimo nekoliko bolj proč od dlesni v smeri proti zadnjemu delu ustne votline.
Glasova /dž/ in [dz] sta torej povezana glede na način izgovora (oba sta zveneča zlitnika), ne pa tudi glede na mesto izgovora (prvi je zadlesnični, drugi pa dlesnični glas). Po slušnem vtisu je prvi šumnik, drugi pa sičnik.Janoš Ježovnik (april 2022)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.