Zanikanje in izbira sklona v nedoločniški zvezi
-
Vprašanje:Zanima me, kateri sklon je ustrezen v teh dveh primerih:
Organ ni več pristojen zagotoviti nadzor/nadzora.
Organ ni zavezan družbi sporočiti podatke/podatkov.
Odgovor:V primerih kot
- Organ ni več pristojen zagotoviti nadzor/nadzora
in - Organ ni zavezan družbi sporočiti podatke/podatkov
se moramo najprej prepričati, do kod seže zanikanost. V obeh primerih sta zanikana povedka ni več pristojen in ni zavezan. Obema povedkoma sledi nedoločnik, ki je na eni strani nepregiben, po drugi strani pa ima kot nedoločnik zmožnost tvoriti pomensko samostojno glagolsko zvezo kot sta zagotoviti nadzor in sporočiti podatke. Iz teh dveh glagolskih zvez sledi, da se beseda nadzor veže na pomen nedoločnika zagotoviti in beseda podatki na pomen nedoločnika sporočiti, in v obeh primerih gre za tožilniško vezavo znotraj glagolske zveze.
Toda raba kaže, da je jezikovni občutek ravno nasproten, v veliki večini primerov zanikanje sega tudi v nedoločniško zvezo: npr. gradivo iz korpusa Gigafida 2.0 ni dolžen ... in ni zavezan.
O zanikanju čez nedoločniško dopolnilo piše Domen Krvina v odgovoru Zanikanje ob namenilniku in v virih, ki jih tam navaja. Tudi on ugotavlja pogosto rabo rodilnika.
Geslo ne (SSKJ):
ne člen. [...]
Ob nikalnici ne je nedoločnikov predmet
a) v rodilniku, če je povedek glagol nepolnega pomena:- noče prodati posestva; ne mara delati nadlege; ne morem dobiti zveze; ne sme kaznovati otrok
b) v rodilniku ali tožilniku, če je povedek glagol s polnim pomenom:
- ne bojim se povedati resnice in resnico /
če je predmet pred zanikanim povedkom, je pogostejša raba rodilnika
tega dela ne mislim prevzeti
c) v tožilniku, če je nedoločnik v stavku osebek:
- ni naša naloga iskati krivce; napako obsojati ni težko [...]
Sklep: Pravila tradicionalne slovnice, ki uči, da je ustrezna raba besed nadzor in podatki v vaših zgledih tožilniška, ker sta glagolski zvezi zagotoviti nadzor in sporočiti podatke pomensko samostojni in znotraj celotnega sporočila nastopata kot predmetni dopolnili povedku ni več pristojen oz. ni zavezan, so se začela spreminjati že v obdobju nastajanja SSKJ. Zato, kot je vidno iz odgovora in gradiva, v veliki večini primerov danes zanikanje sega tudi v nedoločniško zvezo, kar dopušča tudi rodilniško rabo.
Andreja Žele, Alenka Jelovšek, Helena Dobrovoljc, Tina Lengar Verovnik (maj 2022)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta Celoviti servis za uporabnike slovenskega knjižnega jezika: Fran, Franček in Jezikovna svetovalnica, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
- Organ ni več pristojen zagotoviti nadzor/nadzora
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.