Ločno ali vezalno priredje?
-
Vprašanje:
Predmet mojega jezikovnega povpraševanja je poved z imenom Zapis, ki vsebuje šest meril, ki služijo kot osnova za vrednotenje oziroma presojo, ali je dejanje bagatelno.Dejanje je majhnega pomena,
kadar je njegova nevarnost neznatna zaradi narave
ali teže dejanja,
ali zaradi tega, ker so škodljive posledice neznatne
ali jih ni,
ali zaradi okoliščin, v katerih je bilo storjeno, in zaradi nizke stopnje storilčeve odgovornosti
ali zaradi njegovih osebnih okoliščin.Nesporno ima Zapis jezikovno obliko priredja. V poštev prideta vezalno (kopulativno) priredje ali ločno (disjunktivno) priredje.
Upoštevati je treba, da so vezniki ALI naštevalnega značaja in da je pred IN vejica.
Prosim Vas za strokovno oceno, ali ima Zapis značaj vezalnega ali ločnega priredja.V Zapisu je naštetih šest vrst meril. Ta merila (narava dejanja, teža dejanja, neznatnost oziroma odsotnost škodljivih posledic in okoliščine, v katerih je bilo dejanje storjeno), se nanašajo na objektivno plat dejanja, naslednji dve (nizka stopnja storilčeve kazenske odgovornosti in storilčeve osebne okoliščine) pa na njegovo subjektivno plat. V Zapisu so posamezna merila neodvisna ena od drugih, skratka iz Zapisa ni razvidno združevanje meril na objektivna in subjektivna merila.
Prosim Vas za strokovno oceno ali iz Zapisa sledi, da se ločeno obravnavajo objektivna merila od subjektivnih meril ali značaj meril nima vpliva na vrednotenje teže dejanja majhnega pomena.
Odgovor:V navedenem citatu sta uporabljeni tako ločno kot tudi vezalno priredje.
Gre za 14. člen Kazenskega zakonika (KZ-UPB1). Iz vprašanja je razvidno, da vas zanima, ali se kaznivo dejanje (in z njim kazen) vrednoti tako, da ima seštevek posameznih meril (ki jih delite na objektivna in subjektivna) vpliv na njegovo težo.
Ponazorimo takole:
Dejanje je majhnega pomena, kadar je njegova nevarnost neznatna
(1.1.) zaradi narave ali teže dejanja,
(1.2.) ali zaradi tega, ker so škodljive posledice neznatne ali jih ni,
(1.3.) ali zaradi okoliščin, v katerih je bilo storjeno,
in
(2.1.) zaradi nizke stopnje storilčeve odgovornosti
(2.2.) ali zaradi njegovih osebnih okoliščin.Pod 1) so našteta objektivna merila, ki so med sabo enakovredna. Pod 2) sta našteti subjektivni merili, ki sta prav tako enakovredni. Za to, da je dejanje označeno kot dejanje majhnega pomena pa je v jezikoslovnem smislu zaradi veznika in nujno, da je izpolnjeno vsaj po eno merilo iz 1) in iz 2).
Na koncu pravite:
Prosim Vas za strokovno oceno ali iz Zapisa sledi, da se ločeno obravnavajo objektivna merila od subjektivnih meril ali značaj meril nima vpliva na vrednotenje teže dejanja majhnega pomena.
Odgovor na to vprašanje bi torej bil: da, ločeno se obravnavajo objektivna in subjektivna merila, pri čemer je za to, da je nekaj označeno kot dejanje majhnega pomena, treba izpolnjevati vsaj eno objektivno in eno subjektivno merilo.
To je jezikoslovni vidik. Za vrednotenje pa boste morali povprašati pravnike.
Urška Vranjek Ošlak, Andreja Žele (marec 2023)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.