Nedovršniki glagolov
-
Vprašanje:
Zanima me, ali obstajajo slovenski glagoli, ki nimajo nedovršne oblike. Ne vem namreč, kaj bi bila nedovršna oblika glagola prekositi.
Odgovor:Odgovor na prvo vprašanje dobimo v zadnji izdaji Slovenske slovnice Jožeta Toporišiča (tule navajam izdajo iz leta 2004) v razdelkih Tvorba nedovršnikov iz dovršnikov (str. 349–350) in Glagoli brez vidskega para (str. 350). Še vedno hodimo v to knjigo slovenisti gledat rešitve ob vsakovrstnih zadregah pri glagolskih oblikah ter preizkušat in izpopolnjevat znanje (in smo vedno znova začudeni, kaj vse je v jeziku).
Seveda tu ni vsega, so pa nastavki za odgovor na drugo vprašanje. V niz premen v oblikah v točki 2 na strani 349 (dovršno o: zbôdem, porodím, skóčim, nosim ~ nedovršno a: zbadam, porajam, skačem, prenašam) spada tudi dovršnik prekositi, ki ima v paru nedovršnik prekašati; o pomenih slednjega se lahko poučimo v Slovarju slovenskega knjižnega jezika.
Od kod prekositi? Razlaga v SSKJ-ju pojasni izvor: ‘s košenjem prehiteti’ (iz časov, ko so kosili velike površine s kosami še na roke; prehitel je kosec kosca v drugi redi, »na drugi progi«, kar je mogoče videti v filmu Cvetje v jeseni). To se je potem preneslo v vsakdanjo tekmovalnost, kjer pomeni ‘postati boljši, uspešnejši od koga’, npr. prekosil je vse sošolce.
V slovenskem jeziku je še marsikaj slovnično nepričakovanega. Trd oreh za veliko večino vseh, ki smo prepričani, kako znamo slovensko, je iskanje nedoločnika glagola v povedi Predsednika sta se sešla na Brdu. (Odgovor: sniti se. Njegov pomensko ustrezni nedovršni par je shajati se.)
Peter Weiss (marec 2023)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.