Besedna zveza »piši briši«
-
Vprašanje:
Spoštovani,
zanima me, kako zapisati besedno zvezo piši briši (npr. tabla piši briši, flomastri piši briši) in po katerem pravilu se določa ta zapis. Najpogosteje sem opazila rabi piši briši in piši-briši.
Odgovor:
Glede na pogostnost rabe v jezikovnem korpusu Gigafida in tudi širše je ustrezen zapis te besedne zveze z vezajem (piši-briši), jezikovno-sistemsko pa je zaradi analogije s podobnimi izrazi ustrezen tudi zapis brez vmesnega ločila (piši briši), čeprav se v jezikovnem gradivu pojavlja manj pogosto. Zapis brez vmesnega ločila se vendarle pojavlja dovolj pogosto, da ga lahko interpretiramo kot ustaljeno dvojnico. Pravopisno manj ustrezen je zapis s poševnico (piši/briši), ki se prav tako pojavlja redkeje od zapisa piši-briši.Z zvezo piši briši poimenujemo bele magnetne table, za uporabo teh tabel pa je v prodaji cela vrsta izdelkov, ki jih izraz povezuje (pisala, gobice, folije, magnetki ...). Najbrž je etimologija povezana s prvotnim lastniškim imenom izdelka (tega dejstva sicer ni mogoče potrditi), danes pa izraz piši-briši uporabljamo kot izraz, s katerim označujemo vse izdelke, povezane z uporabo magnetne bele table (angl. whiteboard), zlasti v pedagoškem okolju, v katerem je zapis z vezajem pogostejši. Primer rabe:
Strategije in orodja: lepljivi listki, tabla piši-briši, piši o, 3-2-1 pristop, semafor, revija/časopis, dnevnik, galerija, koti, viharjenje podatkov/informacij itd.
Stalna besedna zveza piši briši je (kljub bolj konkretnemu, nefrazeološkemu pomenu) po svoji priredni glagolski zgradbi primerljiva s frazemoma hočeš nočeš (s pomenom izraža podkrepitev nujnosti tako v SSKJ2 kot tudi v Slovarju slovenskih frazemov Janeza Kebra) in reci piši (s pomenom poudarja presenetljivost navedenega podatka v SSKJ2). Korpusna poizvedba v jezikovnem korpusu Gigafida 2.0 nam potrdi, da je za knjižna besedila značilna raba teh izrazov z naslednjimi oblikami zapisa: hočeš nočeš, hočeš ali nočeš, reci piši ter reci in piši.
Za primerjavo si lahko v Jezikovni svetovalnici ogledate tudi odgovora na vprašanji glede zvez hočeš nočeš moraš in šviga švaga.
Matej Meterc, Helena Dobrovoljc (april 2023)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.