Večdenotativnost imen in njihovo spreminjanje: »gospostvo Loka«, »loško gospostvo« in »Loški grad«
-
Vprašanje:Odgovor oz. razlago svetovalnice v zvezi D/d-evinskim gospostvom sem že poznal, vendar jedro mojega vprašanja ostaja neodgovorjeno, zaradi česar sem se obrnil na vas.
Če sem vas prav razumel, razlagate uporabo velike oz. male začetnice glede na preteklo, tj. zgodovinsko rabo, zlasti zgodovinarjev. Ker je le-ta raznolika in mi ne daje odgovora, sem se tudi obrnil na vas. In vas prosim za odgovor, če je ta seveda mogoč, kakšna je norma pravilne rabe začetnice v besedni zvezi "Loško/loško gospostvo" z vidika jezikoslovne stroke danes?
Ob tem priznam, da za rabo z desnim prilastkom (G/gospostvo Škofja Loka) ali rabo na način besedne zveze Š/škofjeloško gospostvo doslej nisem vedel oz. zanju prvič slišim. Predvidevam, da gre za novejšo rabo, podobno kot se za sicer uveljavljeno zvezo Loški grad iz komercialnih nagibov dandanes pogosto uporablja zveza Škofjeloški grad.
Kot rečeno, vas prosim za strokovno utemeljitev pravilne rabe.
Odgovor:(1) Imena gospostev so torej najpogosteje prekrivna z imeni današnjih mest (nekoč tudi gradov). Da preprečimo napačno razumevanje, je pred imenom še občni samostalnik gospostvo. Te prakse ne spreminjamo.
(2) Imena gradov so bila nekoč prekrivna z imeni mest (večdenotativnost imen). Pri nekaterih gradovih je zato najverjetneje iz praktičnih razlogov prišlo do prišlo do spremembe imena, npr. grad Ljubljana > Ljubljanski grad; grad Loka > Loški grad. Za tako spremembo je potreben konsenz, kakršen se nakazuje v rabi lokalne skupnosti in stroke.
Obrazložitev
Odgovor o devinskem gospostvu (povezava) je bil nekoliko dopolnjen, da bi bilo bolje razvidno, da je ime Devin večdenotativno, kar pomeni, da lahko ime označuje več danosti. (Pri občnih besedah vzporedno govorimo o več pomenih.) Podobno tudi Brežice.
V slovarju bi bila ta večdenotativnost prikazana takole:
Brežice -ic [bréžice] množinski samostalnik ženskega spola; zemljepisno ime
|kraj v Sloveniji|: Obiskovalci Brežic so navdušeni nad gradom; muzej v Brežicah
|grad v mestu Brežice|: v zvezi grad Brežice koncert v gradu BrežiceDevin -a [devín] samostalnik moškega spola; zemljepisno ime
|grad pri Trstu|: Plovilo čupa so slovenski ribiči uporabljali na območju od Devina do nabrežinskega Brega
|srednjeveška upravna enota|: v zvezi gospostvo Devin Iz Benetk se je priselil na obalno gospostvo Devin pri TrstuTudi v Škofji Loki je bilo središče fevdalne upravne enote oz. gospostvo, tedaj gospostvo Loka (danes v zgodovinskih spisih danes pogosto tudi gospostvo Škofja Loka).
Gospostva lahko primerjamo z današnjimi občinami – ki nosijo imena po mestih, se pa pogosto uporablja tudi opisno poimenovanje npr. brežiška občina, devinski grad.
Če tako opisno poimenovanje sčasoma nadomesti prvotno ime, ga pišemo z veliko začetnico, npr. v Ljubljani, kjer je prvotno poimenovanje grad Ljubljana (castrum Leibach – gl. P. Štih, 2010) danes prešlo v Ljubljanski grad (podrobno o tem v odgovoru Ali zapišemo »Ljubljanski grad« z veliko ali malo začetnico?). Tako je bilo tudi v Škofji Loki.
Kolegica, ki je pripravila slovarski prikaz in raziskala gradivo – Loški grad in Škofjeloški grad v ePravopisu, nastajajočem pravopisnem slovarju na portalu Fran, je ugotovila, da med denotati imen Loka ali Škofja Loka ni več gradu, temveč zgolj mesto. (O gospostvih pa danes govorimo kot o zgodovinskih pojmih in njihova raba ni živa, zato zapisovalnih manir ne spreminjamo.)
Zato je predlog nove kodifikacije naslednji: ime Škofja Loka označuje danes le mesto, in ne več gradu (kot npr. velja za Brežice), temveč grad označujemo z imenoma, ki sta nastali iz opisnih in sta normativno enakovredni: Loški grad ali Škofjeloški grad.ePravopis
Škofja Loka -e -e [škófja lóka] samostalniška zveza ženskega spola; zemljepisno ime
|kraj v Sloveniji |: občinski praznik Škofje Loke; grad v Škofji Loki
nekdaj |srednjeveška upravna enota|: v zvezi gospostvo Škofja Loka Zbirka listin za gospostvo Škofja Loka ima svoje predhodnike v urbarjih in podložniških listinahLoški grad -ega -u tudi -ega -a [lóški grát, rod. lóškega gradú tudi lóškega gráda] samostalniška zveza moškega spola; zemljepisno ime
|grad v Škofji Loki|: vhod v Loški grad; freske na/v Loškem gradu
Prim. Škofjeloški gradŠkofjeloški grad ega -u tudi -ega -a [škófjelóški grát, rod. škófjelóškega gradú tudi škófjelóškega gráda]
samostalniška zveza moškega spola; zemljepisno ime
|grad v Škofji Loki|: vhod v Škofjeloški grad; muzej na/v Škofjeloškem gradu
Prim. Loški gradHelena Dobrovoljc (marec 2023)
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.