Ujemanje v zvezi »2,3 milijona evrov«
-
Vprašanje:Ali pri decimalnih številkah velja enako kot pri že pojasnjeni zvezi dobrega pol milijona evrov? Npr. Proračun znaša dobrega/dobrih 2,3 milijona evrov.
Odgovor:O tem, kako naj ujemanje sestavin v besedni zvezi vpliva izraz pol, smo že pisali v odgovoru, ki ga omenjate (Ujemanje in zveza dobrega pol milijona evrov).
Drugače je pri branju decimalnih številk, saj se v besedni zvezi pojavijo novi členi, in sicer
- izgovorjena beseda cela (posamostaljena ženska pridevniška oblika), ki se mora ujemati s številko pred decimalno vejico;
- neizgovorjena beseda enota, na katero se nanaša cela;
- neizgovorjena beseda desetina (pri 2,35 tudi stotina), ki se ujema s številko za decimalno vejico.
V vaši povedi v samostalniški zvezi nastopa še pridevnik dober, rabljen v pomenu zmernega preseganja neke vrednosti (SSKJ: ‘ki nekoliko presega točno mero’, npr. dober meter visok steber).
Pridevnik dober se skladenjsko ujema z zvezo (dve celi), ki jo določa.
Brana poved se torej glasi:
Proračun znaša (dobri [dve celi]) ([tri desetine] milijona) evrov.Podobno:
Zdravstvena blagajna z [dve celi] tri milijarde evrov proračuna bi z znižanjem plačila dežurstev prihranila (dobrih [trinajst celih]) pet milijona evrov.Preberite tudi odgovor: Branje decimalnih zapisov.
Helena Dobrovoljc (april 2025)
Odgovor je bil pripravljen v sklopu projekta »Delimo (si) slovarje: Fran in Franček«, ki ga financira Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Avtor odgovora, letnica: Naslov teme. Jezikovna svetovalnica, https://svetovalnica.zrc-sazu.si/, dostop XX. YY. 2017.
Licenčni pogoji
Vsebina svetovalnice je na voljo pod pogoji slovenske licence Creative Commons 4.0 CC BY NC-ND, ki ob navajanju in priznavanju avtorstva dopušča reproduciranje in distribuiranje, ne dovoljuje pa dajanja v najem, priobčevanja v javnosti za komercialni namen in nobene predelave.